هشت روش برای ارزیابی کارکرد و بازدهی فروشگاه خرده فروشی

ارزیابی عملکرد کارکرد
۰
(۰)

چگونه بازدهی فروشگاه خود را ارزیابی کنیم

روال فروشگاه خرده‌فروشي شما اين است كه هر روز يك سري مشتري وارد مي‌شوند و نگاهي به اجناس مي‌اندازند و گاهي خريد مي‌كنند و مي‌روند و پرسنل فروشگاه‌تان هم سرشان با مشتريان شلوغ است و با خريد هر مشتري، مقاديري پول نقد وارد دخل (صندوق) فروشگاه‌تان مي‌شود، اما با وجود اين هم‌همه و سروصدا، واقعاً كاركرد و بازدهي فروشگاه خرده‌فروشي‌تان در چه حد است؟ يكي از ساده‌ترين راه‌ها، ارزيابي مقايسه‌اي است. يعني درآمد مدت زمان مشخصي از سال جاري را با درآمد مدت زمان مشابه در سال گذشته مقايسه كنيد. براي موفقيت و رونق ، اين بسيار اهميت دارد كه علاوه بر بهبود كيفي و كارآيي عملكرد پرسنل و كاركنان فروشگاه، روي كارآيي و بهره‌وري فضايي كه براي عرضه و فروش كالاها اختصاص يافته و همچنين روي بالا بردن حجم و بهره‌وري موجودي هر يك از كالاهاي عرضه‌شده نيز كار شود. يكي از ابزارهايي كه مي‌تواند جهت دستيابي به اين هدف بكار رود، فرمول‌هاي رياضي محاسبه بهره‌وري خرده‌فروشي است كه در ادامه به آن مي‌‌پردازيم :

ارزيابي كارايي فضاي تخصيصي براي عرضه و فروش كالاها

فروش به ازاي هر فوت مربع

اطلاعات بدست‌آمده از ميزان فروش در هر فوت مربع از فروشگاه ، معيار بسيار متداولي براي مديريت حجم خريدها براي قفسه‌ها و تأمين موجودي فروشگاه است. با استفاده از اين اطلاعات درباره ميزان فروش و درآمد فروشگاه، مي‌توان بطور تقريبي محاسبه كرد كه به ازاي هر مقدار مشخصي از سرمايه‌گذاري براي راه‌اندازي و تأمين كالاهاي خرده‌فروشي در آن، چه مقدار سود و درآمد عايدِ سرمايه‌گذاران شده است. همچنين مي‌توان ميزان اجاره‌بهاي مناسب و مجاز براي يك فضاي فروشگاهي در منطقه‌اي خاص با موقعيت مكاني و جمعيتي خاص، را تخمين و محاسبه كرد. فقط هنگامي كه داريد ميزان فروش به ازاي هر فوت مربع را محاسبه مي‌كنيد به خاطر داشته باشيد كه انبار فروشگاه يا هر نقطه‌اي از فضاي فروشگاه‌تان كه براي عرضه‌ي كالاها مورد استفاده قرار نگرفته باشد، نبايد در اين محاسبه منظور شود. فقط قفسه‌ها و فضاهايي از فروشگاه كه در آنها كالا به مشتري عرضه شده و به نمايش درآمده بايستي در فرمول گنجانده شوند:
فروش خالص كل تقسيم‌بر مساحت فوت‌مربع (يا مترمربع) فضا مساوي است با ميزان فروش هر فوت مربع (مترمربع)

ميزان فروش خطي هر فوت از قفسه‌ها

فروشگاه خرده‌فروشي كه از يونيت‌ها و قفسه‌هاي ديواري و ايستاده براي عرضه و نمايش كالاهايش استفاده مي‌كند، بايد فرمول سنجش ميزان فروش خطي هر فوت از قفسه‌ها را بكار ببرد تا بتواند تعيين كند كه براي هر كالا يا هر گروه از كالاها، چه ميزان فضا اختصاص دهد.
فروش خالص كل تقسيم‌ بر فوت يا مترِ خطي قفسه مساوي است با ميزان فروش خطي هر فوت يا متر از قفسه

ارزيابي كارآييِ موجودي كالاها

ميزان فروش بر اساس دپارتمان فروشگاه يا گروه محصولات

خرده‌فروش‌هايي كه گروه‌هاي متنوعي از محصولات را عرضه مي‌كنند و به فروش مي‌رسانند، مي‌توانند براي مقايسه‌ي ميزان فروش هر يك از گروه‌هاي كالاها با يكديگر، از ابزار ارزيابي فروش در يك بخش يا دپارتمان خاص در فروشگاه خود استفاده كنند. براي مثال، فروشگاهي كه پوشاك زنانه عرضه مي‌كند، ميتواند با استفاده از اين فرمول، ميزان فروشِ دپارتماني كه مسئول فروش جوراب‌شلواري است با ميزان فروش ساير دپارتمان‌هاي خود مقايسه كند و در صورت نياز بتواند تغييرات لازم را در جهت بهبود وضعيت فروش آن دپارتمان ايجاد كند.
فروش خالص كل آن دپارتمان تقسيم‌بر مقدار كل فروش خالص فروشگاه مساوي است با درصد فروش آن دپارتمان از فروش كل

گردش موجودي كالاها

ب پول نقد، نقشي حياتي در صنعت خرده‌فروشي و مديريت فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي ايفا مي‌كند و بيشترين هزينه‌اي كه بودجه‌ي شما را از پول نقد خالي مي‌كند، تأمين و تثبيت موجودي كالاهاست. تنها با ارزيابي و كنترل ميزان گردش كالا در انبار و موجودي‌تان است كه مي‌توانيد تعيين كنيد كه چه كالايي را بيش از اندازه ذخيره و انبار كرده‌ايد و از چه كالاهايي كم داريد و بايد به زودي سفارش دهيد.
ميزان فروش هر كالا (به قيمت خرده‌فروشي) تقسيم‌بر ميانگين ارزش موجودي هر كالا (به قيمت خرده‌فروشي) مساوي است با گردش موجودي آن كالا

سود كل برگشتي از محل سرمايه‌گذاري

اين فرمول محاسبه سود از آن جهت اهميت و محبوبيت دارد كه چند عامل دخيل در سود فروش را با هم تركيب مي‌كند و تصوير دقيق‌تري از ميزان سودآوري فروشگاه در مقايسه با گردش انبار و موجودي كالا در اختيار مسئول فروشگاه قرار مي‌دهد.
كل‌ سودي كه روي قيمت‌خريد اضافه‌شده تقسيم‌بر ميانگين‌ موجودي كالاها (به‌قيمت ‌خريد)

ارزيابي كارايي پرسنل فروشگاه

قلم كالاهاي فروخته شده در هر تراكنش

اين معيار سنجش كه به ”ميزان فروش به ازاي هر مشتري“ نيز معروف است، رقمي را به دست مي‌دهد كه نشان دهنده‌ي ميزان فروش به ازاي هر تراكنشي است كه بين مشتري و فروشگاه برقرار مي‌شود. اين اطلاعات به مسئول فروشگاه مي‌گويد كه متوسط تراكنش (به دلار يا هر واحد پول ديگري) چقدر است. فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي كه براي بهبود فروش، به پرسنل خود متكي هستند مي‌توانند از اين فرمول براي ارزيابي عملكرد و بازدهي پرسنل‌شان استفاده كنند.
فروش كل تقسيم‌بر تعداد تراكنش‌ها مساوي است با ميزان فروش به ازاي هر تراكنش

ميزان فروش به ازاي هر پرسنل

  • هنگام محاسبه ميزان فروش به ازاي هر يك از كاركنان، مسئول فروشگاه خرده‌فروشي بايد اين نكته را در نظر بگيرد كه آيا پرسنل مورد محاسبه، به صورت پاره‌وقت كار مي‌كنند يا تمام‌وقت.
  • در مدت زماني كه قصد داريد اين حاسبه را در مورد عملكرد پرسنل‌تان انجام دهيد (مثلا يك ماه)، تعداد ساعت‌هايي را كه پرسنل پاره‌وقت‌تان كار كرده‌اند را به تعداد پرسنل تمام‌وقت معادل آن تعداد ساعت‌هاي پاره‌وقت تبديل كنيد. اين فرمول ارزيابي ميزان فروش به ازاي پرسنل به‌ويژه زماني مناسب و مؤثر است كه مدير فروشگاه بخواهد محاسبه كند كه با آموزش پرسنل يا افزايش تعداد آنها، چه مقدار افزايش و پيشرفت در ميزان فروش را بايد انتظار داشته باشد.
فروش خالص تقسيم‌بر تعداد پرسنل مساوي است با ميزان فروش به ازاي هر پرسنل
اينها مواردي هستند كه مي‌توانند براي ارزيابي ميزان كارايي و بازدهي ساختار و پرسنل فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي بكار روند. وقتي مسئولان فروشگاه به صورت ماهانه و سالانه، اين محاسبات را انجام دهند، آسان‌تر مي‌توانند نقاط با فروش بالا را در فروشگاه‌شان شناسايي كنند، پرسنلي كه به فروش بالاتر كمك مي‌كنند بشناسند و تشخيص دهند كه خريد و عرضه‌ي چه كالاهايي مي‌تواند به افزايش فروش و سودآوري فروشگاه كمك كند.

از اینکه با امتیاز دادن به بهبود مطالب کمک میکنید ممنونیم

میانگین امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد امتیازات ۰

هنوز کسی امتیازی به این مقاله نداده، اولین امتیاز را شما بدهید به این مطلب!

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.