abrano+

کمبود نیروی انسانی متخصص مهم‌ترین چالش صنعت خرده‌فروشی

سبزافزار
آخرین به روز رسانی ۳ اسفند ۱۴۰۱
کمبود-نیروی-انسانی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

کمبود نیروی انسانی متخصص مهم‌ترین چالش صنعت خرده‌فروشی

در حال حاضر فروشگاه‌های مینی مارکت‌ به دلیل اینکه به سرمایه کمتری نیاز دارند در شهرهای کوچک‌تر که کشش فروشگاه‌های بزرگ را ندارند توسط برخی برندها راه‌اندازی شده‌اند.

مدرس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه سه مفهوم‌ هایپرمارکت‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های محلی در ایران به صورت فراگیر وجود دارد، گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای در چند وقت اخیر توسعه زیادی داشته‌اند.

سید‌جواد موسوی درباره دلایل اینکه فروشگاه بزرگ به سراغ توسعه مینی‌مارکت آمده است، توضیح داد: این مساله به خاطر این است که در برخی شهرها امکان راه‌اندازی ‌هایپرمارکت وجود ندارد، برای نمونه نمی‌توانند فضای مناسب برای دایرکردن‌ هایپرمارکت پیدا کنند یا اینکه آن شهر برای راه‌اندازی فروشگاه‌های بزرگ کشش ندارد، همچنین در برخی مواقع فروشگاه ‌هایپر مارکت در یک شهر وجود دارد و مدیران به دنبال این هستند که توسعه فروشگاه با این برند را با فروشگاه‌های کوچک‌تر در محلات انجام دهند.

مدیر علمی ‌ام. بی. ای در دوره خرده‌فروشی با تاکید بر اینکه ‌هایپرمارکت‌ها به دلیل اینکه به سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز دارند سخت‌تر توسعه پیدا می‌کنند، اظهار کرد: فروشگاه‌های مینی مارکت به دلیل اینکه سرمایه کمتری نیاز دارند راحت‌تر توسعه پیدا می‌کنند و به واحد مقیاس در بخش بازرگانی کمک می‌کنند.

موسوی درباره توسعه برند در فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: مهم‌ترین نکته در این بخش مکان‌یابی است که‌ هایپرمارکت‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های محلی در ایران برای دستیابی به محل مورد نظرشان با چالش مواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مهم‌ترین چالش‌های صنعت خرده‌فروشی کمبود نیروهای انسانی متخصص است، تصریح کرد: این صنعت در ایران نوپاست به همین دلیل نیروی متخصص زیادی ندارد و این مساله تنها مربوط به کارمندان فروش نیست و حتی متخصص در بخش ستادی هم کم وجود دارد.

موسوی با بیان اینکه موضوع قیمت‌گذاری به دلیل تورم هم چالش‌برانگیز شده است، اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های قیمت‌گذاری و تورم موجود در کشور، فروشگاه‌ها باید در خرید‌های خود دقت بیشتری داشته باشند.

وی درباره مزیت‌های فرانچایز در ساماندهی خرده‌فروشی گفت: به طور قطع فروشگاه‌هایی که می‌خواهند سریع‌تر توسعه داشته باشند باید سراغ مدل‌های فرانچایز بروند، هرچند پیشنهاد من این است که فروشگاه‌ها ابتدا باید شعبی را راه‌اندازی کنند و با تبلیغات تا حدودی برند را معرفی کنند و بعد از آن سراغ فرانچایز بروند.

مدیر علمی ‌ام. بی. ای در دوره خرده‌فروشی با تاکید بر اینکه فروشگاه‌ها با استفاده از شاخص‌های فرانچایز می‌توانند بیشتر توسعه پیدا کنند، اضافه کرد: در حال حاضر فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اقتصاد کشور جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند و البته مهم‌ترین رکن آن توزیع عادلانه است که هم‌اکنون در کشورمان بیشتر مورد توجه است.

کتاب جامع ۱۰ شاخص کلیدی عملکرد در خرده فروشی را مطالعه فرمایید مشاهده کتاب
مطالب مرتبط
آخرین مطالب
تلگرام سبزافزار
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.