رقابت برنامه نویسان برتر دنیا در مسابقه برنامه نویسی بیان در ایران

نوشته شده توسط فردکهن در . تحریر شده در اخبار نظام پیشنهادها

رقابت برنامه نویسان برتر دنیا در مسابقات برنامه نویسی بیان در ایران

این رقابت بین‌المللی میان برترین‌های برنامه‌نویسی جهان، با حضور شصت برنامه‌نویس ایرانی و خارجی از هشت کشور جهان آغاز به کار کرد.

امروز شنبه 91/11/28، نخستین مسابقات بین المللی برنامه نویسی در دو مرحله به مدت 5 ساعت میان 60 برنامه نویس راه یافته به مرحله فینال شامل 10 برنامه‌نویس صاحب نام خارجی و 50 برنامه‌نویس نخبه ایرانی در تهران برگزار شد.

آقای علی قدیری - مدیر مسابقات برنامه نویسی بیان - در این مراسم گفت: مرحله فینال نخستین دوره مسابقات بین المللی برنامه نویسی پس از گذراندن دو مرحله حذفی و انتخابی از میان 3100 شرکت کننده خارجی از 54 کشور جهان و 1700 شرکت کننده ایرانی امروز آغاز شده است و در نهایت 3 برنامه نویس از میان 60 برنامه نویس راه یافته به مرحله فینال به عنوان برگزیدگان نهایی این مسابقات معرفی خواهند شد.

وی با تأکید بر سطح علمی بالای ایرانیان در عرصه کامپیوتر و برنامه‌نویسی تصریح کرد: در این راستا، طراح پرسش‌‌های این مسابقه بین‌المللی نیز نخبگان برنامه‌نویسی ایرانی هستند.

قدیری با بیان این که در این مسابقات تمام زبان‌های برنامه نویسی جهان به کار گرفته شده است، گفت: فینال این مسابقات میان مدال‌آوران و سهمیه‌داران بین‌المللی برنامه‌نویسی و کامپیوتر در دو رده سنی دانش‌آموزی و دانشجویی در حال برگزاری است.

وی گفت: در این مسابقات سرعت، دقت، مهارت و خلاقیت برنامه‌نویسان سنجیده می‌شود و برگزاری این مسابقات در الگوی جهانی، قدرت علمی ایرانیان را به رخ می‌کشد؛ افزون بر این که زمینه‌ای فراهم خواهد آورد تا برنامه‌نویسان ایرانی با رقبای خود در سطح جهانی، به رقابت پرداخته و توانایی علمی خود را در زمینه برنامه‌نویسی محک زنند.

ایشان در پاسخ به پرسشی با این مضمون که موقیعت شغلی را برای مهندسی نرم افزار چگونه می بیند و اینکه آیا پیدا کردن افراد خوب مشکل است؟ می گوید: اگر شما یک مهندس نرم افزار خوب باشید، همیشه مشاغل زیادی برای انتخاب هست. اگر شما یک برنامه نویس معمولی باشید همیشه یک شغل برای شما وجود دارد. اگر شما خودتان را برنامه نویس می نامید اما از توانایی بالایی برخوردار نیستید، اگر تلاش زیادی کنید ممکن است شغلی پیدا کنید. و اگر شرکتی بدنبال مهندسان نرم افزار با استعداد و خبره باشد باید با خیلی از شرکت های دیگر رقابت کند. چون پیدا کردن یک برنامه نویس عادی به مراتب ساده تر است و شانس کمتری برای پیدا کردن فردی شایسته و با توانایی بالا وجود دارد.

نخستین دوره این مسابقات با حضور شرکت‌کنندگانی از روسیه، چین، بلاروس، ژاپن، لهستان، کره جنوبی و سوئیس و ایران برگزار شد.

منبع codeforces.com