اصناف در ایران

سبزافزار
آخرین به روز رسانی ۱۱ تیر ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از بزرگترین نهادهاى مدنى در هر کشورى اصناف هستند که توسط خود مردم اداره مى‌شوند. اصناف به معنی دسته‌های مستقلی از پیشه‌وران است که فعالیت مشابهی دارند؛ پیشینه پرتحول اصناف را در حوادث مختلف می‌توان جستجو کرد. اصناف در ادوار گذشته به‌ویژه در زمان هخامنشیان یکی از ارکان اقتصاد در ایران بوده که با گذشت اعصار و قرون متمادی این عضو از جامعه فرآیند تکاملی خود را به‌تدریج طی کرده و امروز براساس آمار بیش از ۵ میلیون واحد صنفی در زمینه‌های گوناگون تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی ، طیف وسیعی از فعالیت‌ها را به دست گرفته‌اند. از دیرباز صنوف گوناگون در کنار انجام فعالیت‌های اقتصادی خود نقش بسزایی در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی (به‌ویژه مذهبی) داشته‌اند. مشارکت آن‌ها در جریان‌های سیاسی و پیوندی که با سایر گروه‌ها برقرار می‌کردند، بیانگر این است که صنوف نسبت به رویدادهای سیاسی و اجتماعی بی‌تفاوت نبوده‌اند، در مقابل پیامدهای این رویدادها نیز بر فعالیت آن‌ها مؤثر بوده است.

اصناف ایران در چارچوب قانون نظام صنفی تحت مدیریت کلان وزارت بازرگانی سابق و طی سنوات اخیر با برنامه‌ریزی و نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سیاستگذاری هیات عالی نظارت سازمان‌های صنفی، فعالیت می‌نمایند، این هیات متشکل از ۲۰ عضو، که شش نفر از وزرا، هفت نفر هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، روسای اتاق بازرگانی ایران و اتاق تعاون، دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بقیه اعضا از مسئولان ارگان‌‌ها و نهادها هستند.

نقش اجتماعی اصناف ایران

اصناف به دلیل نقش واسطه‌گری که میان مردم و دولت اجرا می‌کنند و ارتباط مستقیم آن‌ها با مردم دارای اهمیت چندجانبه هستند. پرداختن به امور و مشکلات صنفی، ساماندهی صنوف، جلوگیری از فعالیت‌های واحدهای صنفی غیرقانونی، تدوین سازوکار برای رفع اعتراضات و تامین خواسته‌های صنوف و به‌طور کل ارتقای جایگاه و مشارکت دادن آنها در تصمیم‌گیری‌های کلان و خرد می‌تواند یکی از زمینه‌های اصلی گسترش اعتماد و انسجام اجتماعی در جامعه را فراهم کرده و اصلی‌ترین نقش اصناف به شمار می‌رود. به بیان ساده‌تر اصناف در برخورد مستقیم با مردم می‌توانند در باور و نگرش مردم درباره حاکمیت و کیفیت عملکرد آن تأثیرگذار باشد و از طرف دیگر اصناف به دلیل همین پیوند و ارتباط تنگاتنگ با افراد و اثرات مستقیم عملکردشان بر زندگی و معیشت مردم، در تقویت یا تضعیف اعتماد اجتماعی نیز اثربخش است.

نقش اقتصادی اصناف ایران

اهمیت اصناف ایران در اقتصاد از آن جهت است که بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی در چرخه و زنجیره تولید، نگهداری، حمل‌ونقل، فرآوری، عمده‌فروشی و در نهایت خرده‌فروشی کالاها و خدمات از گذشته دور، از سوی واحدهای صنفی شناخته‌شده تحت نام اصناف انجام شده است.

تعداد قابل توجهی از اصناف بویژه اصناف تولیدی در زنجیره تامین نیازهای واحدهای صنعتی و برخی واحدهای صنفی دیگر قرار دارند که کارکرد نامناسب آنها می‌تواند زنجیره‌های تامین (از جمله قطعه سازان خودرو) را دچار اختلال کند. ایجاد هر فرصت شغلی در اصناف بمراتب ارزان‌تر و سهل ‌تر بوده و این مهم برای روستاها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مشکلات اصناف ایران

موانع و مشکلات اصناف ایران

اصناف در ایران تعداد بالایی دارد و فاصله آن با سایر کشورها اختلاف قابل توجهی است؛ در کشورهای پیشرفته به‌ازای ۲۰۰ تا ۲۲۰ نفر، یک واحد صنفی فعالیت می‌کند اما در ایران برای ۳۰ تا ۳۵ نفر یک واحد صنفی فعالیت می‌کند که نشان‌دهنده رقم بسیار بالای واحدهای پروانه‌دار است البته تقریبا تعداد اصناف فعال دوبرابر رقم اعلام شده است و نیمی از آن‌ها بدون مجوز در حال فعالیت‌اند. در ایران ورود و خروج صنوف خیلی زیاد است. از طرف دیگر از نگاه فعالان اصناف، این نهاد به خوبی شناخته نشده و اختیارات متناسب با توانایی که دارند به آن‌ها محول نشده، به این جهت که اصناف در برعهده گرفتن امور مردم و اعتماد بسیار توانمند ، این بخشی از مشکلات اصناف را نشان می‌دهد که همواره تلاش می‌شود با ارائه راه‌حل‌های مناسب پاسخ منطقی به آن‌ها داده شود.

افزایش اختیارات شورای اصناف و رؤسای اتحادیه‌ها با نظارت ، آماده سازی بستر تاسیس بانک اصناف، بهبود شرایط آموزش و تحصیلی واحدهای صنفی، تجهیز شدن واحدهای صنفی با علم روز، بهبود و اصلاح روند اخذ مالیات‌ها از اصناف می‌تواند راهکارهای مناسبی برای موانع و مشکلات آن‌ها باشد.

نرم‌افزار حسابداری اصناف گوناگون

رسیدگی به امور مالی از مهم‌ترین و خطیرترین وظایف صاحبان کسب‌وکار هاست. تفاوتی ندارد که این مدیریت مربوط به فعالیت یک نفر با یک نوع کالا است و یا یک فروشگاه بزرگ با پرسنل زیاد، انجام امور حسابداری و رسیدگی دقیق و جزئی به تمام امور مالی اعم از هزینه و درآمد، هزینه‌های جاری و حتی غیرقابل پیش‌بینی نیازمند استفاده از یک نرم‌افزار حسابداری است. نرم‌افزار حسابداری تخصصی اصناف گوناگون، علاوه‌بر اینکه نیاز به حضور مدیر مالی را از میان می‌برد و در کاهش هزینه‌ها مؤثر است بلکه امنیت و حفظ داده‌ها نیز روشی مطمئن‌تر است. امکان تعریف کالا و صدور فاکتور کمک می‌کند تا به سادگی بتوان محصولات را با دستگاه‌‌های بارکد زن ثبت و در سیستم ثبت کنند، همچنین امکان تعریف تمامی کالاهای موجود در انبار، ذخیره و موجودی شفافی را ارئه می‌دهد. محاسبه مالیات کالاها و حتی ساعات اضافه‌کاری پرسنل در انتهای ماه گزارشی دقیق برای پرداخت حقوق و سایر امور مالی در اختیار صاحب کسب‌وکار قرار می‌دهد.

آیا به دنبال نرم افزار صنف خود هستید؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی راه‌اندازی فروشگاه خود و اطلاع از نرم افزارهای فروشگاهی و مالی، در صفحه زیر اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

راهکار اصناف

نرم افزار مالی و فروشگاهی سبز، علاوه بر امکانات کامل یک نرم افزار حسابداری، دارای قابلیت های منحصر بفردی است، که به صورت اختصاصی ویژگی‌های صنفی شما را درنظر گرفته است و اکنون پس از دو دهه فعالیت، با تلاش متخصصین مجرب افتخار همراهی بسیاری از کسب‌وکارها را کسب کرده‌است.

کلام آخر

اهمیت اصناف آنجایی روشن می‌شود که اصناف در حوزه‌های مختلف عامل جذب و اشتغال بخش عظیمی از جمعیت کشور و آموزش و تربیت نیروی کار ماهر است و بدون همراهی و حضور موثر اصناف هیچ برنامه‌ای در بازار قابلیت اجرا و عملیاتی شدن ندارد. در سالهای اخیر و با گذر زمان، نقش‌های متفاوت اصناف سبب شکوفایی، نقش آفرینی و حضور پررنگ در چرخه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی شده و امیدداریم با همکاری بیشتر و رفع مشکلات و موانع، شاهد به اوج رسیدن فعالیت‌هایی در جهت رشد اصناف، باشیم.

منبع

اتاق اصناف ایران

دیدگاه ها

دیدگاه خود را ارسال کنید :

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.