سه اصل وفاداری و نگه داری مشتریان خرده فروشی

سبزافزار
آخرین به روز رسانی ۳ اسفند ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 2 دقیقه

وفاداری مشتری در صنعت خرده فروشی بسیار حائز اهمیت است. مدیران و صاحبان خرده فروشی به دنبال راه های جدید برای حفظ مشتریان، خوشحال کردن مشتریان و ترغیب آن ها به بازگشت مجدد به فروشگاه هستند. استفاده از برنامه های وفاداری و یا ارائه تخفیف های منحصر به فرد به هر مشتری می تواند برخی از این راه ها باشد. بدیهی است که هزینه به دست آوردن مشتری جدید بیشتر از هزینه نگه داری مشتریان فعلی است ( حدود ۵ برابر). مدیران و صاحبان کسب و کار بایستی بر روی رضایت مشتریان فعلی و حفظ و وفادار ساختن آن ها سرمایه گذاری کنند. چهار اصل زیر می تواند صاحبان کسب و کار را برای حفظ و نگه داری مشتریان کمک کند:

اصل اول – کارکنان خود را آموزش دهید

کارکنان خود را به طور پیوسته آموزش دهید. تقویت ایدئولوژی های آموزشی و به روز رسانی فرصت های آموزشی جهت استخدام کارکنان جدید، باستی به طور پیوسته تکرار شود. آموزش کمک می کند تا کارکنان در مورد محصولات و خدمات بیشتر بدانند و بهترین شیوه های ارائه خدمات، بهترین مهارت های اجتماعی و تعامل با مشتری و مهارت های تیم سازی را فرا گیرند.

اصل دوم – مشتریان تان را بشناسید

فروشگاه ها، مغازه ها و سوپرمارکت های کوچک، توانایی این را دارند که مشتریان خود را از روی چهره یا اسم بشناسند. اما خرده فروشی های بزرگ چه طور می توانند مشتریان شان را بشناسند؟!

خرده فروشی های بزرگ با تشکیل یک پایگاه داده از مشتریان و تکمیل پروفایل های مشتریان ، می توانند مشتریان شان را کامل بشناسند. در اختیار داشتن یک پایگاه داده از مشتریان با اطلاعات دقیق، صاحبان خرده فروشی را کمک می کند تا رفتار خرید مشتریانشان را بهتر پیش بینی و بررسی کنند. بر اساس یک پایگاه داده قوی، صاحبان خرده فروشی متوجه می شوند بیشترین مشتریان شان از چه جنستی هستند یا در چه رده سنی هستند. همچنین می توانند در یابند که مشتریان، به کدام محصول علاقه بیشتری دارند و کدام محصول فروش بیشتری داشته است. خرده فروشی ها می توانند به وسیله پایگاه داده مشتریان، برقراری ارتباط با مشتریان فعلی را تداوم ببخشند و آن ها را به فروشگاه خود وفادار سازند. می توان با ارسال یک ایمیل ساده، یک کارت پستال و یا یک تماس تلفنی از مشتریان فعلی یاد کرد و آن ها را به بازدید و خرید از محصولات جدید دعوت کرد. این تلاش ها به حفظ و افزایش نرخ وفاداری مشتریان کمک می کند.

اصل سوم – به مشتریان وفادار پاداش دهید

صاحبان کسب و کار باید مشتریان تکراری و آن هایی که چندین بار از فروشگاه آن ها خرید کردند، را شناسایی کنند و به آن ها توجه بیشتری داشته باشند و برای آن ها پاداش در نظر بگیرند. برقراری و تداوم ارتباط با مشتریان تکراری از طریق ایمیل، رسانه ها و شبکه های اجتماعی، پست مستقیم و تماس تلفنی و… برای خرده فروشان بسیار حیاتی و ضروری است.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را ارسال کنید :

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.