رموز موفقيت فروشگاه زنجيره ای وال مارت

رموز موفقيت فروشگاه زنجيره ای وال مارت
زمان مطالعه: ۱۶ دقیقه

رازهای موفقیت فروشگاه زنجیره ای وال مارت

در این مقاله قصد داریم عوامل موفقیت فروشگاه زنجیره ای وال مارت را برای شما شرح دهیم ابتدا مختصر میپردازیم به گذشته ای که وال مارت طی کرده تا به این جایگاه برسد
وال مارت از فروشگاه های زنجیره ای معروف در ایالات متحده و کانادا است که در مکزیک ، اروپا ٬ هند و چین نیز شعبه دارد. این فروشگاه در سال ۱۹۶۲ توسط سام والتون ایجاد گردید و هم اکنون با بیش از ۶۲۰۰ شعبه و ۸ میلیون کارمند بزرگترین فروشگا ه زنجیره ای جهان شناخته میشود. صاحبان آن که سه برادر و یک خواهر هستند ، هشتمین ثروتمند دنیا هستند. معروفیت این فروشگاه به علت ارزانی و به اصطلاح جوری جنس است. وال – مارت در آمریكا داراى ۳۶۰۰ شعبه فروشگاهى است. این شركت در كره جنوبى ، چین، پورتوریكو، كانادا، مكزیك و آلمان هم مجموعاً داراى ۱۵۷۰ شعبه است. شركت خرده فروشی وال مارت با ۳۵۱ میلیارد دلار درآمد و ۱۱ میلیارد دلار سود به عنوان بزرگترین شركت امریكایی طی سال ۲۰۰۷ شناخته شد.

شاید در سال ۱۹۶۲ كه سام والتون اولین فروشگاه خود را به صورتی ساده و سنتی افتتاح كرد هیچكس نمی توانست تصور كند كه «خرده فروشی» می تواند چنان رتبه ای در كسب و كارها داشته باشد كه دست یافتن به آن برای دیگر كسب و كارهای عالم یك رؤیا به حساب آید. اما همت والای والتون «بزرگترین خرده فروش قرن» را بنیان نهاد و نشان داد كه آنچه انسان بخواهد، محقق خواهدشد. امروزه میلیونها نفر در آمریكا و سراسر دنیا به بیش از ۶۲۰۰ فروشگاه وال مارت رفت و آمد دارند و ۸/۱ میلیون نفر به خدمت آنها مشغول هستند و یك زنجیره عظیم تامین كنندگان به پشتیبانی آنها می پردازند و درآمد ۳۱۲ میلیارد دلاری و سود ۲/۱۱ میلیارد دلاری حاصل می شود. در این هیاهو كه شركتهای عظیم باسابقه دهها سال فعالیت نظیر GE و HP و GM از یك سو و شركتهای كوچك ولی پویا و مبتنی بر فناوری نظیر «مایكروسافت» و «دل» ازسوی دیگر رقبای مطرح هستند، كمتر كسی می تواند در ذهن خود به چهار دهه پیش برگردد و تك فروشگاهی را تصویر كند كه بنیان این خرده فروش افسانه ای بر پایه های آن قد برافراشته است.

تاریخچه

با افتتاح اولین فروشگاه در آركانزاس آمریكا در سال ۱۹۶۲ توسط سام والتون، شركت او آغاز به كار كرد. پنج سال بعد تعداد فروشگاهها در آن ایالت به ۲۴ رسید و میزان فروش از مرز ۶/۱۲ میلیون دلار گذشت. سال بعد، فروشگاههای جدید در خارج از ایالت آركانزاس تاسیس شد. در سال ۱۹۶۹ شركت رسما به عنوان «شركت فروشگاه زنجیره ای وال مارت» (WAL-MART STORES INC.) به ثبت رسید. سال بعد كه سهام شركت در بورس نیویورك عرضه شد تعداد فروشگاهها به ۳۸، فروش به ۲/۴۴ میلیون دلار و تعداد كاركنان به ۱۵۰۰ نفر رسیده بود. در سال ۱۹۷۹ وال مارت به عنوان اولین شركتی كه به فروش بیش از یك میلیارد دست یافته بود شناخته شد. در این هنگام تعداد فروشگاهها به ۱۲۵ و تعداد كاركنان در ۱۱ ایالت به ۲۱ هزار نفر رسیده بود. در ۱۹۸۴ دیوید گلس به ریاست شركت رسید و از ۱۹۸۸ به عنوان مدیرعامل مشغول كار شد. در ۱۹۹۰ وال مارت به عنوان برترین فروشگاه ملی شناخته شد. در سال ۱۹۹۲ با مرگ سام والتون، فرزند او راب والتون به عنوان رئیس هیئت مدیره برگزیده شد. یك سال قبل از آن اولین واحد بین المللی فروشگاههای وال مارت در مكزیكوسیتی افتتاح شده بود. در ۱۹۹۶ نیز وال مارت به صورت مشاركت (J.V) به چین وارد شد.

سال ۱۹۹۷ كه برای اولین بار فروش وال مارت از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت، تعداد كاركنان داخلی به ۶۸۰ هزار و تعداد كاركنان بین المللی ۱۱۵ هزار نفر رسیده بود. در آستانه ورود به هزاره جدید، وال مارت با یك میلیون و ۱۴۰ هزار نفر، بزرگترین شركت خصوصی جهان از لحاظ تعداد نفرات شناخته شد. در سال ۲۰۰۰ نیز وال مارت در رده بندی مجله فورچون به عنوان تحسین‌برانگیزترین شركت جهان معرفی شد. درهمین سال لی اسكات به عنوان رئیس و مدیرعامل شركت برگزیده شد. در سال ۲۰۰۲ وال مارت درصدر جدول ۵۰۰ شركت برتر جهانی این مجله قرار گرفت.

رمز های موفقیت فروشگاه وال مارت

رشد وال – مارت

والتون در اوت ۱۹۴۵ از ارتش مرخص شد و خیلی اتفاقی توانست امتیاز فروشگاه بن فرانكلین در نیوپورت آركانزاس را خریداری و یك ماه بعد آن را افتتاح كند. قرارداد اجاره محل فروشگاه با مشكل مواجه شد و والتون مجبور گردید آن را در سال ۱۹۵۰ به بنتاون ویل منتقل كند. در طول دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰ والتون تعداد امتیاز فـــروشگاههای بن فرانكلین را به ۱۵ واحد رساند. وی در زمستان ۱۹۶۲ در جلسه هیئت مدیره بن فرانكلین پیشنهاد كرد كه به علت آماده بودن شرایط، فروش كالاها درفروشگاهها با تخفیف انجام پذیرد. ولی هیئت مدیره نظر او را نپذیرفت.

اما والتون و برادرش در سال ۱۹۶۲ اولین فروشگاه با تخفیف را در شهر روجر (ROGER) و دومین فروشگاه را در ۱۹۶۶ در شهر هاریسون افتتاح و در ۳۱ اكتبر ۱۹۶۹ آن را به وال – مارت تبدیل كردند.

در سال ۱۹۷۰ والتون اولین مركز توزیع كالا و همچنین اداره مركزی آن به وسعت ۷۲ هزار فوت مربع احداث كرد. در سال ۱۹۷۶ به منظور تــوسعه وال – مارت، روابط خود را با بن فرانكلین قطع كرد.

محرك اصلی « والتون» در طول سالهای توسعه، روح كارآفرینی بود. او شخصاً ضمن سركشی به فروشگاههای خود، ‌توجه جدی به رقبا داشت و دنبال ایده های جدید در بیشتر كردن میزان فروش با قیمتهای مناسب بود. او بدون رویارویی با فروشگاههای زنجیره ای بزرگ نظیر پنی (PENNEY)، سیرز (SEARS) و یا غولی به نام ك – مارت تمام تلاش خود را در شهرهای كوچك صرف توسعه كرد كه دارای پتانسیل زیاد بوده و برای رقبای بزرگ صرفه رقابتی وجود نداشت. رشد شتاب گرفت و در پایان سال ۱۹۷۵ « والتون» ۱۰۴ فروشگاه با حدود ۶۰۰۰ كارمند و فروش سالانه ۲۳۶ میلیون دلار با ۶ میلیون دلار سود خالص را كسب كرد. سال بعد تعداد فروشگاهها به ۱۲۵ و تعداد كاركنان به ۷۵۰۰ نفر و میزان فروش به ۳۴۰ میلیون دلار با ۱۱/۵ میلیون دلار سود رسید.

در پایان سال مالی ۱۹۹۱ تعداد فروشگاههای وال – مارت در ۳۵ ایالت به ۱۵۷۳ واحد رسید كه تعدادی از آنها حالت سوپر فروشگاه را داشته و به مراتب از فروشگاههای معمولی وال – مارت بزرگتر بودند و دارای انبارهای موادغذایی در زیر همان سقف بودند. محرك اصلی برای اضافه كردن بخش موادغذایی و انبار آن، ناشی از این تفكر بود كه مشتریان برای خرید موادغذایی بیشتر از سایر موارد به فروشگاهها مراجعه می كنند.

در دسامبر ۱۹۸۷ وال – مارت فروشگاههای خیلی عظیم به نام هایپرمارت در كارلند تكزاس را افتتاح كرد كه در وسعتی به مساحت ۲۰۰ هزار فوت مربع انواع كالاهای موردنیاز عموم را عرضه كرد. این فروشگاه در درون خود دارای غذاخوری، فروشگاههای وسایل آرایش، كفاشی، خشك شویی و… بوده و امكان انجام كلیه خریدها در یك مراجعه مشتری را میسر ساخت.

علی رغم خوش بینی ها، ایده هایپر ماركتها آن طور كه انتظار می رفت، موفقیت آمیز نبود. لذا احداث آنها متوقف شد و طرح ایجاد سوپرسنترها دنبال گردید كه كمی كوچكتر از هایپرماركت بودند.

وال مارت

حوزه فعالیت

حوزه فعالیت شركت وال مارت، خرده فروشی است. كسب و كار شركت در پنج بخش صورت می گیرد:
 1. ۱ ) فروشگاهها (STORES) كه بزرگترین بخش را شامل می شود و در سال ۲۰۰۵، ۲/۶۷ درصد فروش خالص شركت از آن طریق به دست آمده است. اساس این بخش همان فروشگاههای سنتی در آمریكاست، گرچه امروزه فروشگاههای ON-LINE نیز در كنار آن قرار گرفته است. اجناس عرضه شده در این فروشگاهها طیف بسیار وسیع و متنوعی از موادغذایی تا پوشاك را دربر می گیرد. تعداد فروشگاههای وال مارت در آمریكا ۳۸۶۴ و فروشگاههای بین المللی ۲۶۷۰ است. فروشگاههای خارج از آمریكا در ۱۵ كشور ازجمله مكزیك، كانادا، چین، برزیل، آلمان، ژاپن، انگلستان مستقر است و ۵۰۰ هزار نفر در آنها مشغول به كار هستند. یك میلیون و ۸۰۰ هزار فروشنده این فروشگاهها، پاسخگویی بیش از ۱۳۸ میلیون مشتری هفتگی درجهان هستند. بالغ بر ۶۱ هزار تامین كننده وال مارت در آمریكا، سه میلیون شغل دارند. تامین مواد برای فروشگاه های بین المللی از ۷۰ كشور صورت می گیرد. در سال ۲۰۰۵، وال مارت ۱۵۰ میلیارد دلار از تامین كنندگان خود خرید كرده است.
 2. ۲ ) بازارهای میوه و سبزی (SUPERCENTER) كه اولین بار در سال ۱۹۸۸ شروع به فعالیت كرد.
 3. ۳ ) بازارهای محلی (NEIGHBORHOOD) كه عرضه كننده سبزیجات، كالاهای عمومی و دارویی است.
 4. ۴ ) كلوپ های سام (SAM’S CLUB) كه خود یك شركت ۳۱ میلیارد دلاری محسوب می شود. تعداد ۳۵۰ كلوپ در آمریكا بیش از ۴۶ میلیون عضو دارد. این كلوپ ها درواقع شریك بسیاری از كسب و كارهای كوچك هستند و به صورت انبارهای كالا در سراسر آمریكا در ارتباط و كمك با خرده فروشیها و كسب وكارهای كوچك، رستوران ها، دفاتر، اغذیه فروشی ها، تعمیرات، مدارس، كلیساها، آرایشگاهها، شركتهای فروش و… قرار دارند. حدود ۱۳ درصد فروش وال مارت از این طریق حاصل می شود.
 5. ۵ ) فروشگاههای بین المللی (INTERNATIONAL) در ۱۵ كشور جهان حدود ۲۰ درصد فروش خالص وال مارت را تشكیل می‌دهد.

عوامل موفقیت

والتون در سبك مدیریت با تاكید روی ابتكارات فردی، آزادی عمل و خودگردانی درقبال نظارت مستقیم باب جدید گشود. او چنین فلسفه های ارتباطی با كاركنان را از جیمز كاش بنیانگذار كمپانی جی- سی – پنی در سال ۱۹۱۳ مشهور به ایده های پنی قرض گرفت.ایده های پنی روی اصلاح مداوم عوامل انسانی تاكید داشته و به میزان مشاركت افراد در توسعه تجاری، ارزیابی خط مشی ها و اقدام مطابق انصاف و درستی ارج می نهد.

تابلو اطلاعات توضیحی

 • سلام بر مردم: تمام مشتریان به هنگام ورود به فروشگاهها با كارمندانی مواجه می شوند كه برای گفتن سلام، راهنمایی مشتریان برای یافتن كالاهای موردنیاز منصوب شده اند. آنها هنگام خروج نیز از مشتریان تشكر كرده و به طور ضمنی نیز مواظب هرگونه دزدی از فروشگاه هستند. گذاشتن افراد در محل ورود و خروج فروشگاه معمول است ولی سلام گویان فروشگاههای وال – مارت ازنظر صبوری و صمیمیت استثنا هستند. وال مارت دریافت كه استفاده از افراد بازنشسته برای خوشامدگویی به مشتریان هنگام ورود و تشكر از آنها در زمان خروج، مشتریان بیشتری را جذب فروشگاه خواهدكرد.
 • وال – مارت از سال ۱۹۷۲ دارای طرح سهیم كردن كاركنان (همكاران) در سود سالانه كمپانی است. مثلاً یك صندوقدار كه ساعتی ۷/۱۰ دلار دستمزد می گرفت بعد از ۲۴ سال ۲۲۰ هـــزار و ۱۲۷ دلار سهم از سود دریافت می كرد.
 • فلسفه تجاری والتون در مدیریت این بود كه یك محیط صمیمی در هر فروشگاه ایجاد كند و تاكید داشت كه داشتن آرامش روحی هنگام كار خیلی <مهم بوده و رضایت شغلی را سبب می شود. او خیلی مواظب بود كه چنین فضای كاری از بین نرود. یكی از محركهای كاركنان در مواظبت از فروشگاهها تعیین سقف كسری كالا در اثر دزدی، بی دقتی و یا سرقت توسط كاركنان است. هر سال به كاركنانی كه كسری آنها كمتر ازحد معینی باشد، ۲۰۰ دلار داده می شود و سبب می گردد كه آنها مواظب خریداران و یا یكدیگر باشند. در سال ۱۹۸۹ كسری كالای وال مارت یك درصد بود كه به مراتب از نرخ دو درصد این صنعت كمتر است.
 • یكی از رویه های غیرمعمول برای ایجاد احســـاس هویت دركاركنان وال – مارت اطلاع رسانی و مشاركت در اطلاعات تجاری بود كـــه سبب شد كاركنان خود را بخشی از وال – مارت تلقی كرده و با دریافت اخبار در عملكرد خوب و یا بد، خود را سهیم بدانند. هر مدیری موظف بود كه آمارهای سود، خرید و یا فروش را دراختیار كاركنان قرار دهد و هر فرد از معاون مدیر تا كارمند نیمه وقت این نوع اطلاعات را به طور مرتب دریافت می كرد. بدین ترتیب در هر كارمندی این احساس به وجود می آمد كه وال – مارت واقعاً متعلق به اوست.

فناوری روز

مدیریت غیرمتمركز والتون به رویكرد تیمی در تصمیم گیری منجر گردید. اما این رویكرد بدون بهره گیری از فناوری روز خیلی مشكل است. یكی سیستم ارتباطی بزرگ این امكان را فراهم كرده كه مدیران وال – مارت بتوانند با مدیران فروشگاهها در ارتباط دائم باشند. علاوه بر آن اعضای تیم مدیریت داخلی با ۱۱ فروند هواپیما به فروشگاههای مختلف مراجعه و عملكرد آنها را بعداز بازگشت در جلسات روزهای جمعه و شنبه بررسی، و موضوعها را هماهنگ كنند. استفاده از ۶ كانال ماهواره ای برای ارسال پیامها به تمام فروشگاهها و به كارگیری رایانه های بزرگ بخشی از سیستم پیچیده توزیع كمپانی محسوب می شود.

كنترل هزینه ها

 • « والتون» برای حفظ هزینه ها در سطح حداقل و عرضه كالا به مشتریان به قیمت پایین بسیار مصر بود. كنترل هزینه های وال – مارت با تولیدكنندگان شروع شد. وال – مارت به سخت گیری در خرید و وادار كردن تولیدكنندگان به كاهش قیمت و مشاركت در تبلیغات مشهور بود. وال – مارت سعی می كرد كه از واسطه ها پرهیز كرده و كالاها را مستقیماً از تولیدكننده بخرد، درنتیجه حدود ۲ تا ۶ درصد در هزینه ها صرفه جویی شد.
 • وال – مارت در كاهش هزینه های توزیع نیز بسیار موفق بود.
 • استفاده از مراكز توزیع پیشرفته و ناوگان حمل و نقل متعلق به كمپانی، این امكان را فراهم می ساخت كه در هنگام عقد قراردادهای عمده، به قیمتهای پایین دست یابد. سه چهارم اقلام قابل عرضه در فروشگــــاهها ازطریق ۱۶ مركز توزیع تامین می شود. هر مركز توزیع، تحویل كالاهای موردنیاز ۱۵۰ تا ۲۰۰ فروشگاه را به عهده دارد. مثلاً مركز توزیع كلمن در آلاباما در زمینی به مساحت ۲۸ هكتار با زیربنای ۱/۲میلیون فوت مربع، ۱۰۴۲ كارمند روزانه ۱۵۰ تریلر را بارگیری، و در مواقع شلوغ ۱۸۰ تریلر را تخلیه می كنند. در این مركز دستگاههای اسكنر لیزری جـابه جایی ۱۸۰ هزار قلم كالا را در نقاله هایی به طول ۱۱ مایل كنترل می كنند. هر مركز دارای جدیدترین دستگاههای اسكنر نوری، حمل ونقل اتوماتیك، باركدخوان و موجودی گیر رایانه ای بوده، و ازطریق شبكه ماهواره با دیگر مراكز توزیع و فروشگاهها و اداره مــــركزی در ارتباط دائم قرار دارد. رایانه های دستی به كارمندان مركز توزیع این امكان را فراهم می كند كه كالاها را بلافاصله سفــــــارش كنند. وجود سیستم توزیع و بهره گیری از فناوری پیشرفته تحویل به موقع كالاها را به فروشگاه زنجیره ای وال مارت میسر و هزینه توزیع وال – مارت را به سه درصد كل فروش كاهش داده است درصورتی كه هزینه های توزیع سایر رقبا دوبرابر این مقدار است.
 • وال – مارت با تولیدكنندگان در رابطه با بسته بندی كالا و رعایت ضوابط محیط زیست چالشهای بسیار داشت و آنها را مجبور كرد كه ضمن تلاش برای اصلاح بسته بندیهای خود و حذف هرگونه اقلام مازاد، از مواد قابل بازیافت و بدون كاربرد مواد سمی در بسته بندی استفاده كنند.
 • كمپانی وال – مارت در مراسم روز زمین با انجام درختكاری شركت كرده و فیلم های ویدئویی به مشتریان خود عرضه می كرد كه در آن چگونگی حفاظت از محیط زیست نمایش داده شده است. وال – مارت در كمك به گروههــــای علاقه مند به محیط زیست و برنامه های آن خیلی فعال بوده و كاركنان آن یك روز در ماه به طور داوطلبانه بزرگراه محلی را پاكسازی می كنند.
ویژگی های خرده فروشی

ویژگیها

 • فروشگاههای وال مارت با فلسفه و شعار « هر روز قیمت كمتر» (EVERY DAY LOW PRICE) شروع به كار كردند. فلسفه قیمت‌گذاری (PRICING) در وال مارت آن است كه با كاهش قیمت می توان فروش بیشتری داشت. در خرده فروشیهای ارزان‌فروش‌تر، درآمد بیشتر است. علاوه بر فلسفه «هر روز قیمت كمتر»، گاه در موارد و مناسبتها نیز تخفیف بیشتری نیز صورت می‌گیرد (ROLLBACK) و گاه نیز فروشهای ویژه برقرار می شود (SPECIAL BUY). وال مارت بر این اعتقاد است كه همین فلسفه قیمت گذاری است كه اعتماد مشتریان را جلب می كند و آنها اطمینان می یابند كه قیمتها تحت شرایط مختلف، تغییر شدید نخواهد داشت. وال مارت با فراهم آوردن مجموعه ای از كالاها و خدمات تجاری خود در هر روز با پایین ترین قیمت، فضایی از تنوع، یكپارچگی و احترام متقابل را پدید می آورد.
 • از دیگر ویژگیهای وال مارت قاعده ای است موسوم به «TEN FOOT» كه توسط بنیانگذار شركت سام والتون مطرح شده و به اجرا درآمده است. او دربازدیدهای مكرر خود از فروشگاهها، فروشندگان را تشویق می كرد كه متعهد باشند با مشتریان چنین برخورد كنند: وقتی مشتری وارد می شود به چشم او نگاه كنید، به او سلام و خوشامد بگویید و از آنها بخواهید كه چه كاری می‌توانید برای آنها انجام دهید. این نگرش از كودكی در سام والتون وجود داشت. او خود می گوید: «من از ابتدا یاد گرفته ام كه یكی از رمز و رازهای رهبری، انجام یك كار بسیار ساده برای همه است. قبل از اینكه مشتری تازه وارد صحبت كند، شما سرصحبت را با او باز كنید. اگر او را می شناسید به اسم صدا كنید». امروزه همه كاركنان وال مارت در سراسر جهان به این فلسفه عمل می‌كنند.
 • دیگر ویژگی وال مارت، قاعده ای است به نام «SUNDOWN» كه اساسا به عنوان یك بخش حیاتی از فرهنگ شركت محسوب می‌شود. محتوای این قاعده كار امروز را به فردا نینداختن است، بدین معنا كه بیشترین تلاش برای پاسخ به خواسته های تلفنی یا حضوری باید صورت گیرد. به این دلیل است كه فروشندگان وال مارت به خاطر خدمت به مشتری شناخته شده اند زیرا كاری را كه امروز می توانند برای مشتری انجام دهند به فردا موكول نمی كنند. آنها معتقدند در این دنیای شلوغ می توان از این راه به مشتریان نشان داد كه به آنها فكر می كنیم و مراقب آنها هستیم. این حس اورژانسی نوعی احترام به وقت دیگران است.
 • فروشگاههای وال مارت با شعار «هر روز قیمت كمتر» شروع به كار كردند.
 • فلسفه قیمت گذاری در « وال مارت » آن است كه با كاهش قیمت می توان فروش بیشتری داشت.
آیا در کسب و کار خود نیاز به سامانه جامع مدیریت یکپارچه فروشگاهی دارید؟

فرهنگ و ارزشهای سازمانی

وال مارت مدعی است كه شركتی است اخلاقی و مبتنی بر ارزشها. ارزشهایی كه تصمیم گیری و رهبری در شركت را هدایت می‌كند بر سه پایه استوار است كه بنیانگذار شركت سام والتون در سال ۱۹۶۲ ارائه داده است : * احترام به افراد؛ * خدمت به مشتری؛ * تلاش برای تعالی. بیانیه ارزشهای شركت در سال ۲۰۰۴ تجدیدنظر شد. این بیانیه اصول ارزشهایی را ارائه داده تا به كاركنان و تامین كنندگان به تصمیم‌گیری صحیح و انجام كارهای صحیح كمك كند. اصول ۱۰گانه این ارزشها عبارت است از:
 • ۱ ) تبعیت از قانون در هر زمان؛
 • ۲ ) صادق و منصف بودن؛
 • ۳ ) از اطلاعات صحیح استفاده كردن؛
 • ۴ ) اجتناب از تناقض بین كار و امور شخصی؛
 • ۵ ) تبعیض قائل نشدن بین افراد؛
 • ۶ ) غیراخلاقی عمل نكردن حتی اگر كسی دستور دهد؛
 • ۷ ) از كسی نخواستن تا غیراخلاقی عمل كند؛
 • ۸ ) پرسیدن سوال در زمینه مسائل اخلاقی و بیانیه ارزشها؛
 • ۹ ) جلوگیری از بروز نقض عهد اخلاقی؛
 • ۱۰ ) گزارش موارد نقض اخلاق.

لی اسكات مدیرعامل فعلی بر اجرای بیانیه اخلاق و ارزشها پای می فشرد: «كسب و كار وال مارت برپایه صداقت، احترام، انصاف و یكپارچگی بنیان نهاده شده است. ما همه موظف به صیانت از این بنیان و آوردن این ارزشها به كار روزمره خود هستیم. بنابراین، همه باید از مفاد بیانیه اخلاق تبعیت كنیم. این بیانیه البته جزئیات مناسبات را بیان نمی كند اما مسئولیت ماست كه به عنوان یك حس مشترك و عمومی آن را به كار ببریم و همواره بخواهیم «كار درست» را انجام دهیم. درهای باز به ما امكان می دهد كه هر موضوعی را بشنویم. ما باید باورهای اصلی اخلاقی شركت را مستحكم بداریم».

۱/۸ میلیون نفر درحال حاضر در ۶۲۰۰ فروشگاه وال مارت در دنیا مشغول بكارند.

امروزه وال مارت بزرگترین خرده فروش جهان با درآمد ۳۱۲ میلیارد دلاری است.

منابع انسانی

وال مارت بزرگترین شركت جهان از لحاظ تعداد نیروی انسانی است. ۸/۱ میلیون نفر در بیش از ۶۲۰۰ فروشگاه وال مارت در دنیا مشغول به كار هستند. وال مارت كاركنان و فروشندگان خود را « همكار » (ASSOCIATE) خطاب می كند. وال مارت با ارائه برنامه‌های متنوع همكاران خود را برای خدمت به نیازهای مشتریان توانمند می سازند. ۷۶ درصد مدیران فروشگاهها كار خود را در ابتدا به صورت ساعتی با وال مارت شروع كرده اند و وال مارت فرصتهای شغلی مناسب را دراختیار آنها قرار داده است. وال مارت دوسوم هزینه درمان همكاران را می پردازد. از لحاظ تنوع (DIVERSITY) نیروی انسانی، وال مارت یك شركت ممتاز است. ۸۱۵ هزار زن و ۳۷۵ هزار نفر غیر آمریكایی در وال مارت مشغول به كار هستند.

فروش

امروزه وال مارت بزرگترین خرده فروش (RETAILER) جهان با درآمد ۳۱۲ میلیارد دلاری است. این شركتی است كه پنج سال بعداز آغاز فعالیت در سال ۱۹۶۲، تنها ۱۲ میلیون دلار فروش داشت. در سال ۲۰۰۵، درآمد ۳۱۲ میلیارد دلاری، سود ۲/۱۱ میلیارد دلاری برای شركت به همراه آورد. وال مارت اولین شركتی بود كه در سال ۱۹۹۷ از مرز فروش ۱۰۰ میلیارد دلار عبور كرد. میزان فروش روزانه نیز در سال ۲۰۰۲ ركورد ۴۳/۱ میلیارد دلار را شكست. فروش بین المللی وال مارت بالغ بر ۶۰ میلیارد دلار است.

بنیانگذار

سام والتون خرده فروش افسانه ای در سال ۱۹۶۲ وال مارت را بنیان نهاد. او در ۱۹۱۸ به دنیا آمد و از همان كودكی مهمان نواز بود و بعدها نیز همین «مهمان نوازی پشتكارانه» را در مورد مشتریان شركت به همكاران یادآوری می كرد. والتون معتقد بود «راز موفقیت خرده فروشی آن است كه آنچه مشتری می خواهد به او بدهی. شما وقتی به فروشگاهی وارد می شوید كه بیش از آنچه انتظار دارید فراهم است به آن گرایش خواهید یافت و اگر به فروشگاهی بروید كه راحت نیستید و به شما سخت می گذرد و یا فروشندگان آن متظاهر و پرمدعا هستند از آن متنفر خواهیدشد». والتون بهترین حالت دوستانه، یك لبخند خوشامدگویی، ارائه كمك و نیز احترام را اساس كار می دانست. او به همكاران خود می گفت «ما با یكدیگر كار می كنیم. این راز پایداری ماست. ما هزینه زندگی را برای همه افراد كاهش خواهیم داد. فرصتی فراهم خواهیم آورد كه همه دنیا مزایای آن را ببینند و زندگی بهتری داشته باشند. ما به آنچه انجام می دهیم افتخار می كنیم». والتون اصول باورهای خود را دركتاب « ساخت آمریكا » (MADE IN AMERICA) عرضه كرد. در سال ۱۹۹۲ سام والتون در آخرین سال زندگی خود ۱۰ قانون برای كسب وكار ارائه داد:
 1. ۱ ) به كسب و كار خود تعهد داشته باشید؛
 2. ۲ ) منافع خود را با همكاران خود به شراكت بگذارید و با آنان مانند شریك رفتار كنید؛
 3. ۳ ) به شركای خود انگیزه بدهید؛
 4. ۴ ) با شركای خود ارتباط برقرار كنید؛
 5. ۵ ) هرچه را كه به انجام بهتر كسب وكار كمك می كند ارج نهید و قدر بدانید؛
 6. ۶ ) موفقیتهای خود را جشن بگیرید؛
 7. ۷ ) به حرف همه در شركت گوش دهید؛
 8. ۸ ) احترام مشتریان را نگه دارید؛
 9. ۹ ) كنترل هزینه ها بهتر از آن است كه در دام رقابت با دیگران گرفتار شوید؛
 10. ۱۰ ) خلاف جهت آب شنا كنید. روشهای سنتی را كنار بگذارید و راه دیگر بروید.

مدیرعامل

در سال ۱۹۹۲ با مرگ سام والتون بنیانگذار وال مارت پسر او رابسون به عنوان رئیس هیئت مدیره برگزیده شد . رابسون كه دكتری حقوق دانشگاه كلمبیا را دارد از ۱۹۶۹ به شركت پیوسته است. در سال ۱۹۸۸ دیوید گلاس به مدیرعاملی برگزیده شد و از سال ۲۰۰۰ نیز لی اسكات به عنوان رئیس و مدیرعامل وال مارت سكان هدایت شركت را به دست گرفته است. او در سال ۱۹۷۹ به وال مارت پیوست و به عنوان معاون مدیر حمل نقل، مدیر حمل و نقل و نایب رئیس بخش توزیع فعالیت كرد. در سال ۱۹۹۲ به سمت نایب رئیس اجرایی پشتیبانی و در سال ۱۹۹۵ نایب رئیس اجرایی فروش رسید.

اسكات كارشناس بازرگانی از دانشگاه پیتسبرگ است. او بر این باور است كه فروش و سود خوب شركت در سال ۲۰۰۵، به ۸/۱ میلیون همكاری تعلق دارد كه هر روز سخت‌كوشند و به مشتریان بیش از ۶۲۰۰ فروشگاه در سراسر جهان خدمت ارائه می دهند.

لی اسكات مسئولیت مدیرعاملی را بسیار بیش از قدرت او می‌داند. او می گوید «البته باور همگانی این است كه به محض آنكه مدیرعامل شدی می توانی دستور دهی و كارها هم انجام شود. اما حقیقت آن است كه تنها با نفوذ در دیگران می توان اثری برجای گذاشت».

چشم انداز آینده

مدیرعامل وال مارت معتقد است غیر از خطرپذیری (RISK) كه ذاتی عملیات و فعالیت خرده فروشی است، شركت در معرض خطرات بازار شامل تغییرات نرخ بهره و نرخ تبادل ارزهای خارجی است. اما با این حال او تاكید دارد كه وال مارت باید به افزایش استاندارد سطح زندگی مردم در همه جا ادامه دهد. او می گوید « ما تعهد خود را مبنی بر شهروند مسئول بودن حفظ خواهیم كرد و وظیفه شناسی خود را در همكاری و كمك به خیریه ها و سازمانهای اجتماعی ادامه خواهیم داد». او همواره در برخورد با همكاران خود تاكید می كند كه « تنها وقتی می توانیم بهتر شویم كه بدانیم در چه زمینه‌هایی نیاز به بهبود داریم .»
در ادامه میتوانید اطلاعات جامعی از موفقیت فروشگاه اطلاعات کسب کنید

چه چیزی می توان یاد گرفت؟

 • مواظب مردم باشید: والتون با دو گروه از مردم یعنی كاركنان و مشتریان مواجه بود. او دریافت كه با ترغیب و تشویق كاركنان خود بهتر می تواند به مشتریان خدمت كند. در تجارت به ویژه تجارتهای بزرگ تاكید روی مردم بیشتر است و والتون توجه به مردم را به رویه جاری تبدیل كرد.
 
 • به سمت دریچه فرصت استراتژیك بروید: بعضی مواقع دریچه فرصت استراتژیك به صورت غیرمنتظره در یك عرصه تجاری كه موردتوجه دیگران نیست، ظاهر می شود. در سالهای اولیه رشد دریچه فرصت استراتژیك را، شهرهای كوچك و مناطق روستایی نزدیك آن رقم زد كه در معرض تحولات بزرگ قرار گرفته بودند.
 
 • تركیب ایده هـــای قدیمی با فناوری جدید می تواند استراتژی توانمند را به وجود آورد: والتون در عرصه تجاری بیش از سایر كارآفـــرینان به كسب موفقیت نائل شد. او علی رغم پیشگامی درسازمان به گسترش فنـــاوری مخابرات و ایجاد سیستم توزیع رایانه ای مبادرت و به موازات آن كاركنان را ترغیب كرد كه نسبت به مشتریان برخوردی دوستانه داشته باشند.
 
 • علاقه مندی به محیط زیست سودآور است: برخلاف سابق، امروزه اكثر افراد نسبت به محیط زیست علاقه مند شده و وقت زیادی را صرف آن می كنند كه در عصر صنعت مدرن در مقابل هر گزندی و یا سوء بهره برداری از آن دفاع كنند.
 
 • در چنین شرایط هر شركتی كه بتواند در رهبریت این گونه حركتهای عامه پسند قرار گیرد، با استقبال مشتریان و رسانه های جمعی مواجه خواهدشد.
 
راهکار فروشگاه زنجیره ای بین المللی سبز

فروشگاه های زنجیره ای بین المللی نیازمندی های خاص و متنوعی دارند. با توجه به اینکه این شرکت ها دارای شعب در کشورهای مختلف هستند مهمترین چالش های آنها در استفاده از یک راهکار مدیریت سازمانی، شامل سازگاری راهکار با نیازمندی ها، قوانین و ساختارهای کشورهای مختلف است. در صورت نیاز این صفحه ارزشمند را مشاهده فرمایید

فروشگاه زنجیره ای بین المللی

از اینکه با امتیاز دادن به بهبود مطالب کمک میکنید ممنونیم

میانگین امتیازات ۴٫۵ / ۵٫ تعداد ۱۱

هنوز کسی امتیازی به این مقاله نداده، اولین امتیاز را شما بدهید به این مطلب!

دیدگاه ها

دیدگاه خود را ارسال کنید :

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.