مراحل پیاده سازی صحیح سیستم های نرم افزاری

مراحل پیاده سازی نرم افزار
زمان مطالعه: 2 دقیقه

استراتژی های پیاده سازی نرم افزار

پیاده سازی یک نرم افزار جدید حتی برای انعطاف پذیرترین نرم افزارها نیز می تواند یک چالش باشد. برای پیاده سازی موفق یک نرم افزار نیاز است که هفت مرحله زیر اجرا شوند:

۱- برنامه ریزی در سیستم های نرم افزاری

برنامه ریزی دقیقی برای اجرای نرم افزار داشته باشید. همچنین مشخص کنید که کدام فرآیندها و تیم ها قرار است تحت تاثیر این نرم افزار قرار گیرند یا در پیاده سازی آن نقش داشته باشند. جواب سوالات زیر را به دقت مشخص کنید:
  • آیا پیاده سازی در نرم افزار یکباره انجام می شود یا مرحله به مرحله؟
  • پیاده سازی نرم افزار چه مدت طول می کشد؟
  • آیا به اقدامات امنیتی خاصی برای اجرای دقیق تر نرم افزار نیاز است؟

۲- طراحی فرایند در نرم افزارها

امروزه اکثر نرم افزارها با استفاده از تکنیک های طراحی فرایند ایجاد شده اند. یک شرکت نرم افزاری می تواند در طراحی فرایند پیاده سازی نرم افزار به شما کمک کند.

۳- طراحی راه کار در نرم افزار

این مرحله طراحی نقشه راه نیازها و فرایندهای سازمانی است که قرار است نرم افزار در آنجا اجرا شود. هدف از اجرای این مرحله این است که مشخص شود که کدام ویژگی های نرم افزار شما بایستی با توجه به نیازهای مشتری سفارشی سازی شوند.

۴- پیکربندی و سفارشی سازی در سیستم های نرم افزاری

قبل از تلاش برای سفارشی سازی هر ماژول یا هر بخش از نرم افزار باید پیکربندی ویژگی هایی از نرم افزار که بلافاصله قابل استفاده هستند انجام شود. سپس وارد مرحله سفارشی سازی می شویم. در واقع نرم افزار به گونه ای سفارشی سازی می شود که بتواند نیازهای خاص هر مشتری را برآورده کند.

۵- ادغام و یکپارچه سازی در سیستم های نرمرافزاری

در سیستم های نرم افزاری که شامل انتقال اطلاعات از قدیمی سیستم نرم افزاری به سیستم جدید است. در این مرحله باید همگام سازی داده ها به خوبی انجام شود. می توانید یکپارچه سازی را در ساعات کاری یا خارج از ساعات کاری انجام دهید.

۶- گزارش نویسی در نرم افزار

این مرحله کمک می کند که اطلاعات ارزشمندی که به تیم های شما در تصمیمات آینده شان کمک می کند را بیابید. بسیاری از نرم افزارها امروزه شامل داشبوردهای اطلاعاتی هستند که می توان اطلاعات و نقشه های مدیریتی را در آنجا مشاهده کرد. در غیر این صورت باید این بخش را بصورت سفارشی به نرم افزار اضافه کرد.

۷- آموزش و آزمایش در سیستم های نرم افزاری

آخرین و شاید مهمترین مرحله هم آموزش و آزمایش باشد. آموزش ها باید به تمامی افرادی که در سازمان قرار است با این نرم افزار برخورد داشته باشند داده شود. آزمایش نرم افزار نیز باید در تمامی بخش های سازمان و در تمام سطوح نرم افزار انجام شود. نرم افزارهای تولید شده توسط شرکت سبزافزار تمامی مراحل گفته شده در پیاده سازی را طی می کنند. به این ترتیب اطمینان حاصل می شود که نرم افزار راه کارهای مفید و عملی به سازمان مربوطه را ارائه خواهد کرد.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را ارسال کنید :

مطالب مرتبط
آخرین مطالب
تلگرام سبزافزار
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.