TARGET خریداران باردار خود را شناسایی میکند

سبزافزار
آخرین به روز رسانی ۳ اسفند ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 3 دقیقه

TARGET خرده فروش بزرگ آمریکای شمالی از کلان داده ها ( BIG DATA ) برای تعیین اینکه خریداران چه هنگام باردارند ، آن هم مدت ها پیش از تاریخ زایمان ، استفاده کرد . این کوشش تنها یک تمرین در تردستی تحلیلی نبود ، بلکه واکنشی با برنامه ریزی دقیق به هدف آن خرده فروش در شکل دادن به روابط با مشتری در زمانی بود که نیازهای مصرف کننده دچار دگرگونی بنیادین می شود . بچه دار شدن جزو تجاربی در زندگی به شمار می رود که می تواند ناگهان تغییرات چشم گیری در عادات خرید و وفاداری به برند فراهم کند . این رویداد فرصتی است برای بازرگانانی که دنبال روشهایی برای دگرگون ساختن رفتارهای دیرپای خرید و ایجاد وفاداری تازه در نزد مشتریان هستند .

رویکرد دیرین به این فرصت ، شناسایی پدر و مادرهای جدید پس از زایمان بوده است ، زیرا گزارش زایمان کودکان در دسترس همگان هست . در نتیجه ، پدر و مادرهای جدید با کوپن ها و آگهی های بازرگانی بمباران می شوند . TARGET برای اینکه یک مزیت رقابتی به دست آورد و بین نخستین فروشگاه هایی باشد که با پیام و پیشنهادهای خود به سراغ خانواده های جدید می رود بر آن شد که نه تنها از زمان زایمان زنان باخبر شود بلکه بداند چه وقت زنان خبردار می شوند که باردار هستند .

هدف گذاری

این شرکت برای یافتن پاسخ این پرسش ، تصمیم گرفت به دنبال الگوهای رفتار خریدی بگردد که همبسته با یک بارداری جدید هستند . تیم تحلیل شناسی این خرده فروش ، داده های خریداران خود را مطالعه و الگوریتمی برای « پیش بینی بارداری » و برای تعیین کردن تاریخ زایمان طراحی کرد که می توانست این کار را با دقت خوبی به سرانجام رساند . برای نمونه ، شرکت بر پایه گزارش ها دریافت هنگامی که زنان آغاز به خرید مکمل های خوراکی ای همچون منیزیم ، روی ، کلسیم ، می کنند ۸۷ درصد احتمال دارد آنان در ۲۰ هفته نخست بارداری خود باشند ، و هنگامی که دنبال ضدعفونی کننده دست و حوله گرمابه هستند تاریخ زایمان آنها نزدیک است .

شیوه غذایی

TARGET با کمک این آمارهای بارداری برای غربال کردن مشتریان ، حدود ۲۵ کالا را شناسایی کرد که والدین در انتظار نوزاد می خرند و شروع کرد به فرستادن کوپن هایی برای لوازم کودک به خانه هایی که استنتاج می کردند زنان باردار در آنها زندگی می کنند .

هدف گذاری خرید

هر چند ممکن نیست که تاثیر این فنون کمک گرفته از داده ها از داده ها را از دیگر عوامل جدا کرد ، برخی از روزنامه نگاران رشد فروش بیش از ۵۰ درصدی این خرده فروش از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ را دستکم تا قسمتی به کامیابی آن در جلب مادران باردار و خانواده آنان نسبت دادند . بی گفتگو ، ارزشی که برای خرده فروشان وجود دارد کلان است ، با وجود این آنها باید بکوشند تا تضمین دهند که این توانایی برای ارائه آگهی هایی که با دقت زیاد هدف گیری شده اند ، مداخله جویانه نباشد تا موجب واکنش منفی در بین بسیاری از خریداران نشود . باور ما بر این است که ارزش فراهم شده هم برای مصرف کننده هم برای خرده فروش از راه نشانه گیری دقیق آن قدر هست که کاربرد این ابزارها با رشد چشمگیری همراه شود ولی پذیرش این روش ها در جامعه های گوناگون سراسر جهان یکسان نخواهد بود و چالش هایی را برای خرده فروشان پدید خواهد آورد که امید دارند توانمندی های خود در واکاوی داده ها را در آنسوی مرزها گسترش دهند .

دیدگاه ها

دیدگاه خود را ارسال کنید :

مطالب مرتبط
آخرین مطالب
تلگرام سبزافزار
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.