تاریخچه فروشگاه هایپر استار

content team
آخرین به روز رسانی ۶ اسفند ۱۴۰۱
هایپراستار
زمان مطالعه: 3 دقیقههایپراستار

صاحب بزرگترین فروشگاههای هایپراستار کیست ؟

بانیان اصلی فروشگاه های هایپراستار در ایران دو شرکت اماراتی و فرانسوی ماجد الفطیم و کارفور (Carrefour) هستند. برای آشنایی با تاریخچه هایپراستار لازم است که ابتدا این دو شرکت را معرفی کنیم.

در سال ۱۹۹۲ بود که شرکت ماجد الفطیم با نام اختصاری ماف راه اندازی مجموعه ای از مراکز خرید و تفریحی را دبی و دیگر کشورهای عربی آغاز کرد. تمرکز اصلی این شرکت بر خرده فروشی و بیشتر در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بوده است.

مفهوم هایپرمارکت برای اولین بار

از طرف دیگر شرکت کارفور در فرانسه سابقه ای طولانی تر دارد. این شرکت کار خود را در سال ۱۹۵۸ در شهر انسی فرانسه با راه اندازی یک فروشگاه آغاز کرد. مدیران این فروشگاه با بهره گیری از سیاست های توزیع مدرن که در آن زمان انقلابی به راه انداخته بود توانستند مفهوم هایپرمارکت را برای اولین بار به دنیا ارائه کنند.

آنها اولین هایپرمارکت های خود را در فرانسه، بلژیک و سپس در برزیل افتتاح کردند.

در دهه ۱۹۹۰ میلادی بود که این شرکت رشد واقعی خود را در جهان را شروع کرد. در اواخر این دهه این شرکت با ادغام شدن با رقیب دیرینه پرتغالی خود به نام پرومودز توانست قدرت خود را چندین برابر کند.

سابقه حضور این شرکت در آسیا نیز به اوایل دهه نود برمی گردد که این شرکت اولین فروشگاه خود را در تایوان افتتاح کرد. پس از آن در سال ۲۰۰۳ اولین شعبه کارفور در خاورمیانه در کشور اردن و در مسقط پایتخت این کشور دایر شد. شعب کارفور در خاورمیانه تحت برند هایپراستار همگی با شراکت ماجد الفطیم دایر شده و می شوند.

چه زمانی هایپراستار در ایران به بهره برداری رسید ؟

سرانجام در سال ۲۰۰۹ اولین فروشگاه هایپراستار با مشارکت ۷۵ درصدی ماجد الفطیم و ۲۵ درصدی کارفور در ایران به بهره برداری رسید. این فروشگاه با نام هایپراستار ارم در غرب تهران و در اتوبان باکری واقع است. گفته می شد که سرمایه گذاری انجام شده برای افتتاح این فروشگاه حدود ۶۰ میلیون دلار بوده است.

هلدینگ این شرکت در ایران ماف پارس نام دارد. در واقع هایپراستار اولین فروشگاه زنجیره ای بین المللی در ایران است.

افتتاح هایپراستار در شیراز

پس از افتتاح اولین شعبه دومین فروشگاه هایپراستار در شیراز در مجتمع خلیج فارس و در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد. در پی آن سومین شعبه نیز در مجتمع سیتی سنتر اصفهان شروع به کار کرد. این شرکت سپس شعب دیگر هایپراستارخود را در کرج، یزد و قم و مجتمع ایران مال تهران دایر کرد. این شرکت همچنین تاکنون هشت سوپرمارکت خود را نیز در تهران راه اندازی کرده است. فروشگاه هایی که کوچکتر از هایپرمارکت ها هستند.

۳ دلیل موفق شرکت کارفور

  • از دلایل موفقیت فروشگاه های شرکت های کارفور، ماجد الفطیم و هایپراستار استفاده بهینه آنها از امکانات نرم افزاری نوین در سیستم های فروش، منابع انسانی، مالی وغیره خود است.
  • این نرم افزارها به خوبی با بخش های مختلف سازگار شده و بسیاری از امور را تسهیل و تسریع می کنند.
  • از این نرم افزارها، سامانه ارائه پیشنهادها از سوی کارکنان است که به خوبی خلاقیت و انگیزه های کارکنان را در مدیریت این فروشگاه ها فراهم آورده است.
کتاب جامع ۱۰ شاخص کلیدی عملکرد در خرده فروشی را مطالعه فرمایید مشاهده کتاب

دیدگاه ها

  1. ناشناس در گفته:

    عا.لی

دیدگاه خود را ارسال کنید :

مطالب مرتبط
آخرین مطالب
تلگرام سبزافزار
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.