چرا به یک باشگاه مشتریان احتیاج داریم؟

content team
آخرین به روز رسانی ۲۲ مهر ۱۴۰۲
چرا به یک باشگاه مشتریان نیاز داریم؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه

فواید باشگاه مشتریان چیست و چرا برای کسب و کار شما ضروری است ؟

در سال های اخیر رقابت برای جذب و حفظ مشتریان منجر به تشکیل و توسعه استراتژی های بازاریابی ارتباطی شده است. کسب و کارها از ابزارهای مختلف بازاریابی ارتباطی برای جذب مشتری استفاده می کنند. یکی از این ابزارها باشگاه مشتریان است. بر اساس ایده کلی بازاریابی ارتباطی، تمرکز اصلی این روش بر جذب مشتریان تازه نیست. در این مقاله فواید باشگاه مشتریان فعلی مورد توجه بیشتری قرار می گیرد. در این مسیر، باشگاه مشتریان یکی از مهمترین ابزارهاست. در این مقاله به توضیح ماهیت باشگاه مشتریان و فواید آن می پردازیم.

تعریف باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان برنامه ایست که مزایایی را به گروه خاصی از مشتریان یک کسب و کار پیشنهاد می کند. در ازای چنین پیشنهادی وفاداری آن مشتریان نسبت به برند بیشتر خواهد شد. این امتیازات می توانند کدهای تخفیف، محصولات رایگان و اشانتیون یا تخفیف های خرید از فروشگاه های دیگر باشد. در این مسیر مشتریان تشویق می شوند که به خرید خود از آن کسب و کار ادامه دهند. هزینه جذب یک مشتری تازه شش الی هفت برابر بیشتر از هزینه حفظ مشتریان قدیمی است. علاوه بر این احتمال خرید مشتریان قدیمی نسبت به مشتریان تازه شصت درصد بیشتر است. فواید باشگاه مشتریان زمانی بهتر مشخص می شود که در این آمارها فقط اعضای باشگاه مشتریان و نه عموم مشتریان یک شرکت را در نظر بگیریم. طبق مطالعات انجام شده کسب و کارهایی که بتوانند نسبت بازگشت مشتریان را تنها پنج درصد افزایش دهند، ۹۵ درصد سود بیشتری کسب خواهند کرد.

اهمیت باشگاه مشتریان در بازارهای رقابتی

امروزه مشتریان با انتخاب های بسیار متنوعی در بازار روبه رو هستند. بنابراین رقابت بین کسب و کارها نیز سخت تر از همیشه شده است. در این بین ایجاد یک تجربه خرید مثبت برای مشتری از اهمیت به سزایی برخوردار خواهد بود. شاید به نظر بیاید که قصد یک باشگاه مشتریان فقط این باشد که به وفادارترین مشتریان امتیازاتی بدهد. در حالی که یک ازمهمترین کارکردها و فواید باشگاه مشتریان وفادار کردن مشتریانی است که هنوز در ماندن و ادامه دادن به خرید شک دارند.

فواید باشگاه مشتریان

در این بخش شش مورد از فواید اصلی باشگاه مشتریان را مرور می کنیم.

۱- بازاریابی و تبلیغات رایگان!

اگر مشتری از امتیازات باشگاه مشتریان راضی باشد به احتمال بسیار زیاد با دوستان و نزدیکانش در مورد برندتان صحبت خواهد کرد. موضوعی که باعث جذب مشتریان جدید به کسب و کار شما می شود. آمارها نشان می دهند که مشتریانی که به وسیله اعضای با سابقه باشگاه مشتریان معرفی می شوند ۳۷ درصد بیشتر احتمال دارد که مشتری دائمی آن کسب و کار شوند.

۲- مقرون به صرفه بودن

همه متخصصان فروش و بازاریابی در این مورد هم عقیده هستند که نگهداری مشتریان موجود مقرون به صرفه تر و سودآورتر از جذب مشتریان جدید است. یک مشتری جدید علاوه بر جذب شدن باید متقاعد شود که محصول شما را امتحان کند. این موضوع به معنی صرف هزینه، وقت و تبلیغات است.

۳- افزایش فروش

افرادی که در یک باشگاه مشتریان حضور دارند برای بردن جوایزی نظیر کالاهای رایگان وغیره انگیزه دارند. بنابراین برای رسیدن به حداقل مبلغ خرید کالاهای بیشتری می خرند و به سادگی فروش شما افزایش می یابد.

۴- بهبود تجربه خرید مشتریان

امروزه همه برندها تلاش می کنند که تجربه خرید مثبت تری را برای مشتریان خود رقم بزنند. یکی از فواید باشگاه مشتریان نیز همین است. یک باشگاه مشتریان قوی ذهنیت مشتریان و تجربه ارتباط با برند را برای مشتریان خوشایندتر می کند. مشتری با چنین راه کاری احساس ارزشمندی می کند.

۵- افزایش نرخ نگهداشت مشتری (Customer Retention)

آمارها نشان می دهد که ۸۴ درصد از مشتریان عضو باشگاه تمایل دارند رابطه و خرید خود را با برند مورد نظر ادامه دهند. یکی از اصلی ترین فواید باشگاه مشتریان تاثیری است که بر حفظ مشتریان و دائمی کردن آنها دارد. مشتریان دائمی سرمایه های اصلی هر برندی هستند. همانطور که قبلا هم اشاره شد علاوه بر سودآوری، آنها حامیان و مبلغان خوبی برای هر برندی هستند.

۶- دسترسی به داده های مشتریان

امروزه مطالعه مشتریان و بدست آوردن اطلاعاتی درباره سلایق، رفتارهای خرید وغیره از آنها بسیار با ارزش است. یکی از فواید باشگاه مشتریان این است که کسب و کارها می توانند شناخت و درک دقیقی از مخاطبین خود پیدا کنند. این اطلاعات می توانند در استراتژی های بازاریابی، تبلیغات، سئو و فروش به کار روند.

سخن آخر در باب فواید باشگاه مشتریان

امروزه بسیاری از کمپانی ها مبالغ بسیاری را در حوزه ارتباط سازی با مشتریان سرمایه گذاری می کنند. در این مسیر یکی از مهمترین و شاید اصلی ترین فواید باشگاه مشتریان ارائه بستری برای انجام این کار است. بهره گیری از نرم افزارهای مرتبط با مدیریت باشگاه امروزه یکی از اصلی ترین گزینه های شرکت ها و برندهای قدرتمند است. نرم افزار باشگاه مشتریان شرکت سبزافزار یک نرم افزار یکپارچه بوده و به خوبی امکان تعامل دوسویه با مشتریان را فراهم کرده است. این نرم افزار دارای امکانات متعددی مطابق با محیط های متنوع کسب و کار است.  

دیدگاه ها

دیدگاه خود را ارسال کنید :

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.