abrano+

خرده فروشی، علم موشک

content team
آخرین به روز رسانی ۳ اسفند ۱۴۰۱
خرده فروشی علم موشک
زمان مطالعه: 2 دقیقه

معرفی تکنیک های کاربردی در خرده فروشی که منتهی به افزایش سود می شود

از نظر علم اقتصاد خرده فروشی فعالیتی اقتصادی است که در آن انواع کالاهای مصرفی از سمت اشخاص و کسب و کارها به مصرف کننده نهایی فروخته می شود. این کالاها عموما مایحتاج روزانه زندگی افراد را تشکیل می دهند. بازیگران زیادی در یک کسب و کار خرده فروشی ایفای نقش می کنند. از نظر نحوه ارائه کالا به دو دسته, در مکان های ثابت و آنلاین تقسیم بندی می کنند. در خرده فروشی مدرن که همگام با اینترنت رشد کرده است انعطاف پذیری برای امکان ارائه کالاهای متنوع تر و ارسال آنها به سراسر جهان فراهم شده است. در تعریف علمی, خدمات فرعی تر مانند ارسال، تحویل و خدمات پس از فروش نیز گنجانده شده اند. به کارگیری استراتژی های مناسب از سوی خرده فروشان برای غلبه بر چالش های خاص خرده فروشی یکی از اصول این فعالیت اقتصادی است. اقتصاددانان به دلیل اثربخشی مستقیم، سرعت فروش بالا و برقراری رابطه سریع تر با مشتری، از خرده فروشی با عنوان موشک فروش یاد می کنند.

۱ جایگاه خرده فروشی در چرخه فروش

در فرایند کلی فروش, خود یک حلقه واسط محسوب می شود. معمولا شرکت های تولید کننده اجناس خود را به توزیع کنندگان می سپارند. توزیع کنندگان نیز در مراحل بعدی کالاها را به دست خرده فروشان می رسانند. البته در گذشته معمولا واسط دیگری هم به نام عمده فروشان وجود داشتند که تامین کننده کالای مورد نیاز خرده فروشان بودند.

۲ تحولات خرده فروشی

هر یک از این مراحل خود هزینه زمانی و مالی خود را می طلبد. به همین دلیل است که امروزه خرده فروشان بزرگ بوجود آمده اند که بتوانند به نحوی با حذف هرچه بیشتر واسطه ها قیمت ها را برای مصرف کننده کاهش دهند. وب سایت های فروش بزرگی چون آمازون، وال مارت، eBay و در کشور ما دیجی کالا بسیاری از محصولات خود را به صورت مستقیم از تولید کننده تامین می کنند. همچنین با گسترش فرهنگ خرید اینترنتی امروزه نیاز بسیاری از خرده فروشان به فضاهای تجاری ثابت کمتر شده است.

۳ تجمیع خرده فروشان

یکی دیگر از اتفاقات مدرن صنعت خرده فروشی که تعریف علمی آن را نیز دچار تغییر کرده است تجمیع خرده فروشی است. امروزه در بسیاری از فروشگاه بزرگ زنجیره ای نظیر وال مارت و هایپراستار محصولات مختلف از صنایع غذایی تا پوشاک و لوازم خودرو در یک فروشگاه یافت می شوند. این امر خود باعث سهولت خرید، محبوبیت و قیمت ارزان تر کالاها در این فروشگاه شده است.

۴ راه کارهای نوین

همگام بودن خرده فروشی با تکنولوژی های نرم افزاری روز یکی دیگر از عوامل رشد فزاینده این صنعت است. بهره مندی از انواع نرم افزارهای صندوق فروشگاهی، انبارداری، فروش و خرید وغیره امکان توسعه هرچه بیشتر این صنعت را فراهم آورده است.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را ارسال کنید :

مطالب مرتبط
آخرین مطالب
تلگرام سبزافزار
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.