۷ راهکار مؤثر در افزایش فروش خرده‌فروشی‌ها

content team
آخرین به روز رسانی ۲۸ خرداد ۱۴۰۲
افزایش فروش در خرده فروشی ها
زمان مطالعه: 4 دقیقه

افزایش فروش خرده‌فروشی‌ها موضوعی است که روزبه‌روز تغییر می‌کند و نیازمند به‌کارگیری استراتژی‌های جدید است. در این راستا راهکارهای متعددی برای افزایش فروش در خرده‌فروشی‌ها ارائه شده است که در ادامه این مقاله هفت مورد از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها را برای شما آورده‌ایم.

اگرچه عوامل متعددی در افزایش فروش مؤثرند اما انعطاف در مدیریت این چالش‌ها و به‌کارگیری ترکیبی از روش‌های ارائه شده، رقابت در این عرصه را به موفقیت خواهد رساند.

۱- استفاده از روش های نوین مدیریتی

درصورتی‌که فروشندگان و کارمندانی را برای فروشگاه خود استخدام کرده‌اید از پیشنهادهای آنها استفاده نمایید، ساده‌ترین راه برای افزایش فروش تربیت پرسنل مشتاق و باانگیزه است. نرم‌افزار نظام پیشنهادها و خلاقیت کارکنان سبزافزار می‌تواند در این مسیر شما را یاری کند. امروزه کسب‌وکارهایی که از تکنولوژی‌های جدید برای رفاه مشتریان و خدمت‌رسانی به آن‌ها استفاده می‌کنند، افزایش فروش را نیز تجربه می‌کنند. بهبود تجربه خرید و همچنین استفاده از سرویس‌هایی مثل باشگاه مشتریان احساس ویژه‌ای را در مشتری ایجاد می‌کند و آن‌ها را به برند شما وفادار می‌کند.

۲- برقراری رابطه واقعی با مشتریان

تیم فروش شما در فروشگاه باید برای برخورد صحیح با مشتری آموزش داده شوند. نحوه‌ی مکالمه صحیح با مشتری، اهمیت به صحبت‌های مشتریان و ارائه پاسخ منطقی در رضایتمندی او بسیار مؤثر است. همان‌طور که رفتار دوستانه بسیار مورد استقبال مشتریان است، دنبال‌کردن او در فروشگاه، آزاردهنده است و حریم شخصی او را به خطر می‌اندازد؛ در عوض سعی کنید او را مطمئن سازید که در صورت داشتن هر گونه سؤال در دسترس او خواهید بود.

همچنین از آن‌ها سؤالاتی بپرسید که احساس کنند واقعاً در پی کمک به آنها برای خریدشان هستید. پرسیدن موارد بی‌ربط و زیاد به بهانه ایجاد صمیمیت با مشتری حتی می‌تواند آنها را از خرید منصرف کند. بدون شک موفقیت خرده‌فروشان و افزایش فروش آن‌ها در گرو مشتری‌مداری و انتقال تجربه خوب از خرید به مشتری است. توصیه می‌شود مقاله‌ی ۱۲ راه وفادارسازی مشتریان فروشگاه را نیز مطالعه کنید.

۳- تامین محصولات از برندهای سرشناس

هنگام خرید و سفارش تأمین کالا به این نکته دقت داشته باشید که یک برند سرشناس بیش از نیمی از مسیر فروش را برای شما، خودبه‌خود طی می‌کند. حتی در شرایط سخت اقتصادی هم بسیاری از مشتریان حاضرند که با پرداخت هزینه بیشتر از برندی مطمئن خرید کنند و همواره تقاضا برای برندهای محبوب و بزرگ وجود دارد. همچنین در اجرای سیاست‌های فروش، تبلیغات، پروموشن و حتی چیدمان محصولات در فروشگاه اولویت را به این برندها بدهید.

۴- حذف انتظار

در دنیایی که سرعت در رقابت حرف اول را می‌زند، منتظر ماندن مشتری نتایج مثبتی را به همراه نخواهد داشت، این انتظار خواه در صف انتظار اتفاق افتد و یا انتظار برای موجود شدن محصول موردنظر و یا حتی انتظار برای پیداکردن مسئول فروش و پاسخگویی باشد، برای مشتری خوشایند نخواهد بود.

برای رضایتمندی مشتری، رسیدن به هدف غایی فروشگاه و افزایش فروش، مدیریت تمام مواردی که سبب انتظار مشتری می‌شود را باید حذف کرد و به مواردی چون زمان‌های تخفیف، ساعات پرفروش، تعویض شیفت پرسنل و غیره توجه کرد تا نتیجه بهتری حاصل شود.

۵- اجرای تخفیف و پیشنهادهای هیجان‌انگیز

ارائه تخفیف یک راه همیشگی افزایش فروش در خرده فروشی‌هاست. تفاوتی ندارد که فروشگاه خرده‌فروشی شما آنلاین است و یا یک فروشگاه واقعی در هر ابعادی، روش‌های متفاوتی برای ارائه تخفیف به مشتریان وجود دارند که مشتری را به خرید تشویق می‌کند و در نهایت افزایش فروش را برای شما به همراه خواهد داشت. تبلیغات فصلی و شناسایی کالاهای ترند در موقعیت‌های مختلف با استفاده از انواع کمپین‌های فروش، در مدت‌زمان محدود و اطلاع‌رسانی به مشتریان از طریق کانال‌های مختلف در القای حس خرید استثنایی به مشتریان بسیار مؤثر است. افزایش خرده فروشی

۶- اهمیت به مسئولیت اجتماعی

آگاهی مشتریان امروزه بسیار بیشتر از گذشته شده و نسبت به مسائل اجتماعی حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهد. اگرچه عموماً مسئولیت اجتماعی به عنوان عاملی برای افزایش فروش عنوان نمی‌شود؛ ولی از تأثیر آن در افزایش فروش نباید غافل شد. اهمیت به محیط‌زیست در قالب ارائه کیسه‌های خرید پارچه‌ای به‌عنوان جایگزینی برای کیسه‌های پلاستیکی نمونه‌ای است که در فروشگاه‌های بسیاری اجرایی شده است و یا ارائه محصولات سازگار با محیط‌زیست از جمله ظروف یکبار مصرف مورد دیگری از اهمیت به مسئولیت اجتماعی و فرهنگ‌سازی است.

۷- جمع‌آوری بازخورد

یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای این است که مشتریانش را تشویق می‌کنند تا آزادانه محصولات و خدمات را بررسی کنند و نظر خود را ثبت کنند و گاهی برای این همکاری پاداشی را نیز در نظر می‌گیرند که در جلب رضایت مشتری و تشویق به خرید مجدد مؤثر است. شفاف‌سازی و درخواست برای مشارکت مشتری، ارزش مشتریان را بالا می‌برد و آن‌ها احساس مؤثربودن را تجربه می‌کنند که از طرفی با وفاداری مشتری نسبت به فروشگاه افزایش فروش را نیز برای کسب‌وکار خواهد داشت. کسب‌وکارها با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده از مشتریان، می‌توانند ارائه خدمات و محصولات خود را بهبود ببخشند. دریافت بازخورد برای توسعه محصولات و خدمات یک کسب‌وکار امری حیاتی است.

سخن آخر

بسیاری از روش‌های افزایش فروش در خرده‌فروشی‌ها بر سه عامل نیروی انسانی، برند و تکنولوژی استوارند. در مقاله‌ای که خواندید خلاصه‌ای از مهم‌ترین و مؤثرترین روش‌های افزایش فروش در خرده‌فروشی‌ها بررسی شد. گاهی صاحبان کسب‌وکار بیان می‌کنند که علی‌رغم به‌کارگیری این موارد افزایش فروش حاصل نشده باید توجه داشت که هر کدام از این موارد بر پایهٔ نیروی انسانی زبده، برندهای معتبر در کنار تکنولوژی‌ها و نرم‌افزارهای خرده‌فروشی عاملی برای افزایش فروش‌اند اما تضمین آن‌ها به‌عنوان عاملی برای افزایش فروش نیازمند مدیریت صحیح برای اجرای درست و متناسب با شرایط نیز خواهد بود.

منابع

retail sales tips
vendhq

دیدگاه ها

دیدگاه خود را ارسال کنید :

مطالب مرتبط
آخرین مطالب
تلگرام سبزافزار
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سبزافزار آریا است.